Choroba Alzheimera (Morbus Alzheimer, ang. Alzheimer’s disease) jest to postępująca, degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzująca się występowaniem otępienia. Jej nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego psychiatry i neuropatologa Aloisa Alzheimera, który opisał tę chorobę w 1906 roku.
W przebiegu choroby Alzheimera dochodzi do wystąpienia następujących objawów:
- zaburzenia pamięci
- zmiany nastroju
- zaburzenia funkcji poznawczych
- zaburzenia osobowości i zachowania
Charakterystyczne dla demencji (i w tym dla choroby Alzheimera) objawy to:
- agnozja – nieumiejętność rozpoznawania przedmiotów, szczególnie jeżeli chory ma podać nazwę przedmiotu, w odpowiedzi na pytanie zadane z zaskoczenia
- afazja – zaburzenia mowy, jej spowolnienie
- apraksja – zaburzenia czynności ruchowych, od prostych do złożonych, np ubieranie, kąpanie
Zmianom otępiennym mogą towarzyszyć również objawy neurologiczne, spośród których najczęstszym jest tzw zespół parkinsonowski – spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia mimiki twarzy i sztywność mięśni.
W zaawansowanym stadium choroba Alzheimera uniemożliwia samodzielne wykonywanie nawet codziennych prostych czynności i osoba chorująca wymaga stałej opieki.
Czas trwania choroby wynosi od 6 do 12 lat, kończy się śmiercią.
Dotychczas nie znaleziono leku, który cofa lub chociaż zatrzymuje postęp choroby, stąd leczenie farmakologiczne koncentruje się na objawowym leczeniu zaburzeń pamięci i funkcji poznawczych.