Wiadomo, że z wiekiem, a już zwłaszcza u kobiet po menopauzie, zmienia się metabolizm, a także wiele innych procesów, wspomagających prawidłową pracę organizmu. Panie osiągające ten etap życia często zaczynają mieć problemy z układem krążenia i rośnie u nich ryzyko niewydolności serca.
Badania wskazują natomiast, że w dużym stopniu można sobie z tym poradzić odpowiednio zmieniając dietę. Naukowcy wykazali dużą skuteczność włączenia do codziennej diety potraw z odpowiednio przygotowanych ryb.
Potrawy z ryb dostarczają naszemu organizmowi cennych kwasów omega-3, dzięki którym poprawia się funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych. Za tym zaś idzie normalizacja ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu we krwi.
Wyniki badań opublikowane w American Heart Association wskazują, że korzyści zdrowotne osiągniemy włączając do diety ryby ciemne (na przykład łososie, makrele). W przypadku ryb białych, jak dorsz, pozytywne działanie na układ krążenia także występuje, jest jednak znacznie mniejsze.
Ryby powinny być pieczone – smażenie na tłuszczu niestety nie tylko pozbawia je praktycznie korzystnych dla naszego układu krwionośnego właściwości, ale sprawia wręcz, że stają się szkodliwe. Nawet jedna porcja tygodniowo wiąże się z o 48% wyższym ryzykiem niewydolności serca, a zazwyczaj także z przyrostem wagi.