Nadciśnienie nazywane jest nie bez powodu „cichym zabójcą”, może ono bowiem nie dawać żadnych konkretnych objawów nawet przez wiele lat, cały czas jednak niszcząc nasze naczynia krwionośne i zaburzając pracę narządów ciała. Profilaktyka i szybkie wykrywanie są tu zatem kluczowe.
17 maja to ustanowiony przez Światową Ligę Nadciśnienia Tętniczego Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Pierwszy obchodzony był w 2005 roku – i od tego czasu jest tak corocznie. Celem ustanowienia takiego dnia jest popularyzacja wiedzy na temat nadciśnienia tętniczego w społeczeństwie, jak również zachęcanie do wykonywania badań kontrolnych.
Nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka udaru, a także choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek. Wraz ze wzrostem ciśnienia tętniczego zwiększa się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i prawdopodobieństwo zgonu.
Nadciśnienie można jednak skutecznie wyrównywać dostępnymi obecnie lekami, które są coraz lepiej dopracowane, dają niewiele skutków ubocznych i pozwalają chorym zachować pełną aktywność życiową. Problemem jest jednak niedostateczna wiedza na temat zagrożenia i późne wykrywanie choroby, często już na etapie poważnych powikłań.
W każdym gabinecie lekarskim, a nawet w wielu aptekach, można bezpłatnie zmierzyć swoje ciśnienie. Prawidłowe powinno wynosić mniej więcej 120/80 mmHg, maksymalnie 140/90 mmHg. Oczywiście, po wysiłku fizycznym czy kiedy jesteśmy bardzo zestresowani, wartości mogą być wyższe niż normalnie – jeśli jednak przy kolejnych trzech pomiarach stwierdzi się podwyższone ciśnienie, należy udać się do lekarza.
Często przy niewielkim nadciśnieniu można skorygować je niewielkimi i mało uciążliwymi zmianami w diecie i trybie życia. Czasami wystarczy 30 minut spaceru każdego dnia oraz unikanie tłustych posiłków na rzecz tych zdrowszych, zawierających warzywa, żeby po pewnym czasie stwierdzić normalizację ciśnienia.
Dokładnych wskazówek może udzielić nam nasz lekarz rodzinny, podpowiadając, co możemy zrobić dla poprawy swojego zdrowia. W przypadku zdecydowanie zbyt wysokich wartości ciśnienia zasugeruje też konieczność farmakoterapii – dostaniemy skierowanie do poradni kardiologicznej, gdzie zostaną nam dobrane najlepsze i dostosowane do nas leki.
Ważną rzeczą jest aby wiedzieć, że popularny pogląd mówiący, iż to starsze osoby cierpią na nadciśnienie – nie jest prawdziwy. Obecnie dotyczyć to może nawet nastolatków – dlatego już młodzi ludzie powinni regularnie, a przynajmniej raz w roku, kontrolować swoje ciśnienie.