Kiedy mamy kiepski nastrój, mówi się, że widzimy świat w ponurych barwach. W takich też smutnych kolorach zwykle przedstawiane są w sztuce obrazy mówiące o depresji. Okazuje się, że nie jest to wcale przenośnia artystyczna: osoby chore na depresję rzeczywiście widzą barwy inaczej.
Niemieccy naukowcy dowiedli, że nie ma kszty przesady w stwierdzeniu, że ludzie przepełnieni smutkiem widzą świat jako szary. Rzeczywiście bowiem, zmienia się u nich sposób postrzegania barw.
Naukowcy z Uniwersytetu we Freiburgu przeprowadzili eksperyment, w którym zbadali reakcję siatkówki oka na kontrastowe barwy, a mianowicie czerń i biel. W badaniu użyto elektroretinografu do przeprowadzenia analizy zmiany potencjału czynnościowego siatkówki oka wywoływane błyskiem światła o odpowiednim (znanym) natężeniu.
Wyniki testów były dość zaskakujące, okazało się bowiem, że osoby chore na depresję – faktycznie widzą inaczej. Dokładniej mówiąc, kontrast między bielą a czernią jest u nich mniejszy. Co więcej zaś, różnica między tymi skrajnymi kolorami jeszcze bardziej zamazuje się w miarę postępu choroby.
Jak powiedział dr John Krystal komentując wyniki badań – Okazało się, że depresja rzeczywiście ma wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy otaczający nas świat.
I to najwyraźniej wpływ czysto fizyczny, nie tylko psychiczny. Zmiana widzenia kolorów jest bowiem obiektywna – i na tyle silna, że naukowcy bez trudu mogli na samej podstawie wyników testu stwierdzić, kto z badanych cierpi na depresję, a kto cieszy się zdrowiem i dobrym humorem.