Migrena to choroba, która jest prawdopodobnie uwarunkowana genetycznie, charakteryzuje się występowaniem napadów silnego bólu głowy oraz innych objawów towarzyszących.
Atak migreny z reguły ma typową, powtarzającą się każdorazowo postać, jest to sekwencja objawów (zwiastuny, aura, ból głowy, objawy ponapadowe) trwających łącznie od kilku do kilkudziesięciu godzin (4 do 72). Napad może wystąpić samoistnie lub być sprowokowany przez określone czynniki, takie jak stres czy miesiączka.
Migrena to jedno z najczęściej występujących schorzeń neurologicznych. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że ponad 10% ludzi miewa napady migreny, ale tylko u części z nich stanowi ona istotny problem medyczny. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Pierwsze napady migreny mogą pojawiać się już w dzieciństwie, jednak najczęściej rozpoczynają się między 25. a 50. rokiem życia. Przypadki migreny pojawiającej się po 50. roku życia są niezmiernie rzadkie i muszą być przedmiotem szczególnie wnikliwej diagnostyki.
Przyczyna migreny nie jest do końca znana, u około połowy osób z migreną stwierdza się jej występowanie również u innych członków rodziny, jest to jeden z pośrednich dowodów na jej genetyczne uwarunkowanie. Występowanie napadów po prowokacji czynnikami zewnętrznymi, takimi jak stres lub niektóre pokarmy (czerwone wino, ser, czekolada, kawa), sugeruje, że genetyczne uwarunkowanie choroby dotyczy nadwrażliwości na niektóre bodźce zewnętrzne.