Ta dość droga u nas przyprawa może wpływać na geny regulujące zawartość kwasów tłuszczowych w błonie komórkowej oka, co znacznie wzmacnia jego komórki. To coś więcej niż działanie zwykłych przeciwutleniaczy, jak np witamina E. Silvia Bisti z University of L’Aquila twierdzi bowiem, że ta droga przyprawa oddziałuje na geny kontrolujące działanie fotoreceptorów oka.
Szafran może zapobiec utracie wzroku w starszym wieku, a co więcej nawet nieco polepszyć widzenie. Nie tylko zapobiega uszkodzeniu receptorów, lecz może także spowolnić, a nawet odwrócić szkody poczynione przez związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (ang age-related macular degeneration, AMD).
AMD pojawia się wówczas, gdy komórki plamki żółtej (części siatkówki odpowiedzialnej za widzenie centralne) ulegają w miarę upływu czasu degeneracji. Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku, która występuje wśród starszych osób żyjących w krajach rozwiniętych.
Włosi przeprowadzili w Rzymie testy kliniczne i dzięki temu stwierdzili, że dieta uwzględniająca szafran chroni oko przed uszkodzeniem przez jaskrawe światło. Według Włochów przyprawa sprawdza się nie tylko w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej, lecz także przy uwarunkowanej genetycznie retinopatii barwnikowej (łac retinitis pigmentosa). Stosując szafran, udawało się spowolnić utratę wzroku.