Co trzeci pacjent, który w wyniku transplantacji otrzymał nowy organ, wierzy, że pod wpływem obcego narządu zmieniły się też jego cechy charakteru. Podczas ostatniego festiwalu nauki w Cheltenham profesor Bruce Hood z Uniwersytetu w Bristolu przedstawił wyniki swoich badań nad psychicznymi reakcjami pacjentów na transplantacje. Nauka zaprzecza możliwości przejęcia cudzych cech osobowości w wyniku przejęcia obcego narządu. Mimo to wielu pacjentów, którzy pomyślnie przeszli operację transplantacji, deklaruje silną więź psychiczną z dawcą, czasami nawet przejęcie jego wspomnień czy doświadczeń. Profesor Hood przyznaje, że jest to tylko jeden z objawów ludzkiej skłonności do przypisywania przesądnego i irracjonalnego znaczenia przedmiotom.
Z tego samego względu np małżonek nie chce się zgodzić na wymianę obrączki ślubnej na inną, identyczną pod względem składu. Wielu elementom otaczającego świata przypisujemy specjalne znaczenie, które pozwala nam lepiej rozumieć rzeczywistość. Wydaje się, że ten rodzaj przesądności nie zależy od naszego poziomu wykształcenia i inteligencji, ale od predyspozycji psychicznych.
Myśl o możliwości przejęcia cech osobowości od dawcy narządu niepokoi nawet osoby wykształcone, które deklarują, że nie wierzą w taką możliwość. Profesor Hood przeprowadził badania wśród studentów, pytając ich, czy zgodziliby się na ratującą życie operację przyjęcia serca od różnych ludzi. Gdy badanym powiedziano, że mogą otrzymać serce mordercy, możliwość ta spotkała się z ostrym sprzeciwem.
Jednak badania przeprowadzone wśród pacjentów, którzy rzeczywiście otrzymali w transplantacji obcy organ, pokazują, że większość z nich reaguje na zmianę pozytywnie. Dzięki temu, że czują się lepiej, dostrzegają u siebie nowe możliwości, których wcześniej nie byli świadomi. Te zmiany czasami przypisują wpływowi cech dawcy. Profesor Hood komentuje, że dopóki to przeświadczenie sprawia, że pacjenci czują się pewniej i mają lepsze poczucie kontroli, nie należy tego uznawać za negatywny objaw. Często fałszywe, ale pozytywne, przekonania pozwalają faktycznie poprawić naszą sytuację życiową.